رخدادهای 25 اسفند ماه

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

 

كارنامك اردشير پاپكان، بازتاب تمدن پيشرفته ايرانيان و اقتباس از آن در دنياي معاصر

تصوير اردشير پاپکان برسنگ و سكه اش


كار جمع آوري کارهای روزمره اردشير ـ بنيادگذار دودمان ساسانيان در یک کتاب [مجموعه] تحت عنوان «كارنامك اردشير پاپكان» مارس سال 300 ميلادي (اسفندماه) پايان يافت و چند روز بعد نسخه اصلي آن به مناسبت نوروز در تالار پذيرايي كاخ سلطنتي در تيسفون [جنوب بغداد] قرار گرفت.

 

به نوشته مورخان رومي، «نرسي» شاه وقت پس از خواندن كارنامه اردشير، از اين كه نتوانسته بود بمانند او روميان را از نزديك شدن به قلمرو ايران بازدارد از فرط اندوه بيمار شد و به نفع پسرش «هرمز» كناره گيري كرد.
كارنامه اردشير قرنها نصب العين سران ايران بود. به گفته ویل دورانت، اين كارنامه درعين حال پيشرفته بودن تمدن ايرانیان را منعكس مي كند كه دفتر رئيس كشور [دفتر اردشير پاپکان] كارهاي روزانه دولت را يادداشت و توسط چند محرّر تکثیر مي كرد و همانند يك «روزنامه محدود» برای دولتمردان و بزرگان ارسال مي شد تا درجریان کارها و برنامه ها قرارداشته باشند و اندرزهارا بکاربندند. برپايه همين روش، از 1995 سران همه كشورها، پارلمان ها و دستگاههاي دولتي براي خود «وبسايت» رسمي ساخته و براي ملاحظه عموم و به ويژه دولتهاي ديگر و رسانه ها در اينترنت قرارداده اند و مطالب اين سايت ها سند است. استناد تاريخدانان که قبلا بریده روزنامه هارا برای استفاده بعدی و اظهار نظر آرشیو می کردند اینک متون همین وبسایت های رسمی هستند. این وبسایت ها در بطن خود دارای ایمیل هستند تا هرکس که بخواهد بتواند نظر خود و درخواستش را از این طریق برای رئیس دولت ارسال و پاسخ دریافت دارد. قاعدتا تنها مطالب وبسایت های مقامات یک کشور و متون اعلامیه های رسمی باید مورد استناد و احیانا واکنش دولتهای دیگر، تفسیرنگاران و افراد ذینفع قرارگیرد و درنتيجه بايد «تكست = متن» تصمیم، نظر و اظهار باشند، نه تنظيم ژورناليستي كه روزنامه نگار عمدتا مفاد مطلب را جهت سهولت خواندن در زماني کوتاه و فهميدن ماوقع درچارچوب قواعد خبرنویسی تنظیم می کند و هدف او اطلاع رسانی است نه انتشار متن سند که طولانی و گاهی ثقیل و خواندنش حوصله می خواهد. برای رفع هرگونه اشکال، عادت بر اين شده است كه نشریات حرفه ای، در زير خبرهاي خود نشاني وبسايت مقام رسمي مربوط را [که خبر روزنامه از آن نقل شده است] درج كنند تا اگر مخاطب نياز به متن مطلب داشته باشد، خود به آن مراجعه كند.
-------
درقرن 21: قتل دو دختر دانشجو در دو ايالت آمريكا به يك صورت در دو روز!

 


ايو کارسون و دو متهم به قتل او: دماريو (بالا) و لووت (پايين)ایو کارسون

در پي قتل يك دانشجوي دوره دكترا در دانشگاه دوك (ايالت كاروليناي شمالي آمريكا) به نام «آبيجيت ماهوتو» از كشور هند و سرقت پولش از آپارتماني در همسايگي دانشگاه، پنجم مارس 2008 نيز «ايو كارسونEve Carson» بيست و دو ساله دانشجوي سال آخر دانشگاه دولتي كاروليناي شمالي (واقع در 19 كيلومتري دانشگاه دوك) ربوده و جسد او كه با اصابت پنج گلوله كشته شده بود به دست آمد. «ايو» درعين حال رئيس انجمن دانشجويان اين دانشگاه بود. خانواده «ايو» كه دختري زيبا بود در ايالت جورجياي آمريكا زندگي مي كنند. چند ساعت پس از مشاهده جسد «ايو»، اتومبيل او نيز در نزديكي دانشگاه به دست آمد. اشياء داخل كيف دستي «ايو» بسرقت رفته بود.

لاورن بورک

باتوجه به اينكه چهارم مارس (يك روز پيش از اين واقعه)، عينا به همين صورت يك دانشجوي 18 ساله دختر از ايالت جورجيا كه در دانشگاه «آبورنAuburn» در ايالت آلاباما تحصيل مي كرد كشته شده بود، گمان رفت كه ميان دو قتل رابطه اي وجود داشته باشد. جسد لورن بورك Lauren Burk نيز كه هدف گلوله قرار گرفته بود در كنار يك راه به دست آمده بود؛ حال آنكه اتومبيلش در پاركينگ دانشگاه آتش زده شده بود. وضعيت اتومبيل و جسد نشان مي داد كه لورن هم احتمالا به خاطر پولش و با تهديد اسلحه ربوده شده بود.
پليس بعدا يك نظامي سابق بازگشته از عراق به نام «كورنتي لاكهارت (سياهپوست)Courtney lockhart» را به اتهام قتل «لورن» دستگير كرد. مادر او بانو «كاترين ويليامز» ضمن ابراز تاسف از قتل لورن گفته بود كه پسرش «كورنتي» پس از بازگشت از عراق چيز ديگري شده بود و كورتني سابق نبود. كورتني (در آن زمان 23 ساله) 16 ماه در عراق بود.

کورنتی لاکهارت


در اين ميان، پليس كاروليناي شمالي متوجه شد كه پس از قتل ايو كارسون، از كارت اعتباري او براي دريافت پول از ماشين مربوط سوء استفاده شده و دوربين امنيتي ماشين، تصوير فرد سوء استفاده گر را گرفته كه در داخل اتومبيلش نشسته بوده و در تصوير در صندلي عقب اتومبيل هم مرد ديگري ديده مي شود.
پليس با دادن اين تصوير به رسانه ها، موفق به دستگيري هر دو شد كه هر دو سياهپوست و «دماريو اتواترDemario Awater» و «لارنس لووتLawrence Lovette» نام دارند، اولي 21 ساله و دومي 17 ساله است كه هر دو بازداشت شده اند. پليس 13 مارس 2008 اعلام كرد كه قاتل «ماهوتو» دانشجوي هندي هم لووت 17 ساله بوده كه اين كار را با كمك مرد ديگري انجام داده بود.

---------

ترور سزار با نقشه قبلي درجلسه سناي روم ـ سزار، مردی که از جنگ با ایرانیان احتراز داشت


ژوليوس سزار

پانزدهم مارس سال 44 پيش از ميلاد و روزی چون امروز، ژوليوس سزار امپراتور مقتدر روم در جلسه سناي این امپراتوری و طبق نقشه اي كه از پيش آماده شده بود ترور شد. وي پس از اين كه در تالار سنا بر كرسي خود [جایگاه رئیس دولت] نشست مورد حمله گروهي از سناتورها كه خنجر ها را از زير شنلهايشان بيرون كشيده بودند قرار گرفت و بدون اين كه وسيله اي براي دفاع از خود داشته باشد كشته شد. حمل اسلحه در تالار نشست سنا ممنوع بود و لذا، سزار برای دفاع از خود وسیله نداشت.
بسياري از اين توطئه گران از دوستان نزديك سزار بودند و وي از آنان چنين انتظاري را نداشت.
در آن روز 23 سناتور از جمله «بروتوس» پسرخوانده سزار هريك به بدن امپراتور روم يک ضربه زده بود تا يك نفر به تنهايي متهم به قتل او نشود. جمع كل توطئه گران 60 تن بود. بهانه توطئه؛ نجات دمكراسي روم و جلوگیری از سلطنت شدن بود، حال آن كه سزار حاضر نشده بود تاج سلطنت بر سر گذارد. به باور مورخان، ژولیوس سزار با خودداری از ورود به یک جنگ تمام عیار با امپراتوری ایران ـ برغم اصرار چند سناتور و ژنرال ـ خردمندی خودرا نشان داده بود. وی در پاسخ سناتورهای جنگ طلب گفته بود که نتیجه جنگ با ایرانیان قابل پیش بینی نیست زیراکه علاوه بر نفر و اسلحه، این ناسیونالیسم ایرانی است که ایستادگی می کند و ارتش ما فاقد این روحیه است و پیش از هرگونه درگیری با ایرانیان باید سرنوشت کراسوس را در نظر آورد که خود و لژیونرهایش به دست ایرانیان نابود شدند.
در پي قتل سزار، تني چند از يارانش از جمله ماركوس آنتونيوس [شوهر كلئوپاترا] به خونخواهي او بپاخاستند و بسياري از توطئه گران و حاضران در صحنه قتل را كشتند.
---------

بمباران مارس 1945 توکیو که بیش از صدهزار کشته تلفات داشت


چند صحنه از بمباران مارس 1945 توکيو


15مارس 1945 امپراتوری ژاپن اعلام داشت که در بمباران شهر توکیو و حومه آن توسط بمب افکن های سنگین «بی ـ 29» آمریکا که نهم و دهم مارس آن سال صورت گرفته بود بیش از یکصد هزار تن غیر نظامی کشته شدند. این بمباران با بمب های آتشزا صورت گرفته بود. این سنگین ترین تلفات یک بمباران هوایی متعارفی [غیر اتمی] در طول تاریخ بشمار آورده شده است. کالیس ـ ژنرال آمریکایی فرماندهی این حملات را برعهده داشت. پنج ماه بعد، آمریکا دو شهر دیگر ژاپن را بمباران اتمی کرد که دو برابر بمباران توکیو تلفات داشت و امپراتوری ژاپن مجبور به تسلیم شد. باوجود این، 30 درصد ژاپنی ها که تاریخ مشروح جنگ جهانی دوم را نخوانده و یا فراموش کرده اند در نظر سنجی سال 2007 گفته بودند که از آمریکا به خاطر آن بمبارانها دلخوری ندارند!.