همه هستی ام نثار ایران

کتاب همه هستی ام نثار ایران، یادنامه استاد دکتر غلامحسین صدیقی، گردآوری و تنظیم دکتر پرویز ورجاوند

ناشر : شرکت انتشاراتی چاپخش

غلامحسین صدیقی نوری معروف به دکتر صدیقی (زاده ۱۲ آذر ۱۲۸۴ تهران - درگذشته ۲۹ اردیبهشت ۱۳۷۱ تهران) استاد دانشگاه تهران و وزیر پست، تلگراف و تلفن (در دولت اول) و وزیر کشور و نایب نخست‌وزیر (در دولت دوم) دکتر محمد مصدق بود. دکتر صدیقی از آورندگان دانش جامعه‌شناسی به ایران و از مؤسسان مؤسسه مطالعات و تحقیقات اجتماعی (وابسته به دانشگاه تهران) بود. وی همچنین سال‌ها عضو هیئت امنای بنیاد فرهنگ ایران بود.

یادش گرامی باد.

این کتاب نایاب به ما چه می‌گوید؟

سام خسروی‌فرد

 

اکنون که صحبت از تغییر و تحول در مناطق حفاظت شده حسابی داغ است، به نظر می‌رسد آگاهی از سابقه بیش از ۵۰ سال حفاظت از طبیعت ضروری است. مهم‌ترین پرسش این است که چرا بعد از نیم قرن حفاظت و صرف‌ میلیاردها تومان، امروز باید بخشی از مناطق حفاظت شده را به پیمانکاران واگذار کرد برای تغییر کاربری و اجرای پروژه‌های ایران برباد ده؟

 

- «نخجیرداری و حفظ محیط‌زیست حیوانات وحشی در ایران» به قلم اسکندر فیروز زمانی منتشر شد که سازمان محیط‌زیست هنوز تاسیس نشده بود. تاریخ انتشار کتاب مشخص نیست اما با توجه به این که نشان سازمان شکاربانی و نظارت برصید در صفحه نخست آن دیده می‌شود، می‌توان نتیجه گرفت بین سال‌های ۱۳۴۶ تا ۱۳۵۰ چاپ شده است؛ حدود ۵۰ سال پیش.

 

ادامه مطلب: این کتاب نایاب به ما چه می‌گوید؟

معرفی کتاب داستان رستم پهلوان

آزاده احسانی چمبلی

 

«خردمندان، آن کس را که بر سر گنج نشسته باشد، و از دیگران دریوزگی کند، فرزانه نمی‌شمارند و آن گمج آکنده از گوهر، که ما بر سر آن نشسته‌ایم، نوشته‌ها و یادگارهای پر ارج نیاکان ما است که در هر زمان، جویندگان را به کار می‌آید» (داستان‌های رستم پهلوان، جلد یکم، فریدون جنیدی)

 

شورانگیزترین بخش شاهنامه از دید نویسندة این دورة یازده جلدی داستان رستم پهلوان است که نویسنده، هر داستان آن را در یک دفتر جداگانه به چاپ رسانیده است: در این دفترها گاه به گاه، گزارشی(تفسیری) نیز بر رویدادهای داستان می‌آید، تا روشن سازد که هر یک از شگفتیهای داستان‌های شاهنامه از چه سخن می‌گوید و بدین‌سان پرده از روی رازها و رمزهای شاهنامه برداشته می‌شود.

ادامه مطلب: معرفی کتاب داستان رستم پهلوان

کتاب فرهنگ ناقص پهلوی به پارسی

بررسی بخشی از دستنویس ر 410 ، فرهنگ ناقص پهلوی به پارسی، به همراه بازبینی دستنویس ک 25؛ فرهنگ پهلویک
رضا آقازاده
ناشر: سمرقند
سال چاپ: 1399؛ 154 صفحه

بررسی دو دستنویس پهلوی حاصل کوشش نویسنده در این کتاب است: نخست فرهنگ ناقص پهلوی به پارسی که همخوان های الف تا ش را در بر دارد و دودیگر فرهنگ معروف به فرهنگ پهلوی است که تا کنون اینگونه کامل به چاپ نرسیده بوده است. واژه های این دو فرهنگ با دیدگاهی انتقادی مورد نقد و بررسی قرار گرفته است. یکی از بخش های مهم این کتاب دیباچه آن بوده که به نقد هزوارش های زبان پهلوی پرداخته و برای نخستین بار با دسته بندی آوایی هزوارش ها را از ناهزوارش ها جدا ساخته و در جدولی به نمایش گذاشته است. این دو فرهنگ دارای درجه اعتبار بالایی در حوزه ادبیات فارسی نیز هستند. «نشر ملرد، کرج 1399»

ادامه مطلب: کتاب فرهنگ ناقص پهلوی به پارسی

سیری در کوچه‏ های نفتی / نگاهی به چاپ جدید کتاب «از بادکوبه وچیزهای دیگر» اثر ناصر همرنگ

حجت یحیی‌پور

 

کتاب مستطاب «از بادکوبه و چیزهای دیگر» تالیف استاد «ناصر همرنگ» نویسندۀ چیره‌دست، روزنامه‌نگار با سابقه و فعال فرهنگی نام‌آشنای اردبیلی است. این کتاب شرح گزارش‌هایی از سفرهای نویسنده به باکو و دیگر مناطق شمال ارس است، سفرهایی که گاه مخفیانه و غیرقانونی و گاه بصورت رسمی در قالب ماموریت‌های فرهنگی و سیاسی در یکی از پرتلاطم‌ترین مقاطع تاریخ قفقاز در آستانۀ سقوط اتحاد جماهیر شوروی، نزاع‌های داخلی، سال‌های جنگ قراباغ و سال‌های پرحادثۀ بعدی صورت پذیرفته است. این اثر گرانسنگ توصیفی از پارۀ جدا افتاده از وطن یا شرحی از سرنوشت فرزند دور مانده از مادر است، روایتی از اوضاع و احوال معاصر قفقاز است که به دور از بیان خشک سیاسی، با ادبیاتی هنرمندانه و دلنشین، در قالب مشاهدات نویسنده از سفرهای متعدد به باکو بیان می‌شود. نویسنده در ژرفنای اندیشۀ خود پیوند عمیقِ نَسَبی و تاریخی با شهر باکو احساس می‌کند، چونان که گویی سال‌ها در این شهر زیسته و به آنجا تعلق دارد. اما خیلی زود دریافته است که آن شهرِ رنگارنگِ خیالی، آن شهر رواداری و بردباری و شهر پیوندها آنگونه که می‌انگاشت و در سال‌های کودکی و نوجوانی از آن شنیده بود، از میان رفته است.

ادامه مطلب: سیری در کوچه‏ های نفتی / نگاهی به چاپ جدید کتاب «از بادکوبه وچیزهای دیگر» اثر ناصر همرنگ

معرفی کتاب «اصلاحات زبان ترکی، موفقیت فاجعه بار» اثر جفری لوئیس

برگرفته از تارنمای آذری ها

کتاب اصلاح زبان ترکی، موفقیت فاجعه بار از سوی انتشارات شیرازه ترجمه و به بازار نشر عرضه شده است. این اثر از سوی طاهر خدیو پژوهشگر و مترجم کشورمان ترجمه شده است. جفری لوئیس ترک‌شناس برجسته در این تحقیق به انقلاب زبانی آتاترک در جمهوری نوین ترکیه پرداخته و چگونگی شکل دهی به زبان و از هر گذر زبان هویت جدید را در سرزمین آناتولی با عنوان هویت تُرکی بررسی کرده است.


در فصل اول جفری لوئیس، نویسنده به تقلای روشنفکران عثمانی در اواخر قرن نوزدهم برای قابل هم کردن زبان ترکی و مناقشات آنان پیرامون حجم واژه ها و قواعد دستوری فارسی و عربی در زبانشان میپردازد.

 

ادامه مطلب: معرفی کتاب «اصلاحات زبان ترکی، موفقیت فاجعه بار» اثر جفری لوئیس

آشنایی با یک کتاب مهم در زمینه ی شناخت فرمانروایی های ایران

هوشنگ طالع در کتابی دستاورد پژوهش و جستجوهای خود در کتاب های باستانی ایران زمین، در باره ی فرمانروایی های ایرانی، را تدوین کرده است . دوره ی مورد بحث این کتاب از سپیده دم تاریخ ایران تا پایان شاهنشاهی پهلوی است.

نادره ی بدیعی، پژوهشگر معاصر مطلبی در نقد و بررسی این کتاب نوشته است که پس از درج مشخصات کتاب، در پی می آید:

جهان نمای تاریخ ایران

(مجموعه ای از نقشه های تاریخی پادشاهی ها و شاهنشاهی های ایران)

پژوهش: دکتر هوشنگ  طالع

چاپ اول: ۱۳۹۰

چهار رنگ – آلبومی

۷۶صفحه – ۶۰۰۰۰ تومان

تلفن فروش: ۰۹۱۲۷۳۳۴۲۶۶

 

دیرگاهی نیست که کتابی ارزشمند، در زمینۀ تاریخ و تمدن ایران، با چاپی بسیار نفیس، از سوی انتشارات سمرقند روانۀ بازار شده است به نام «جهان‌نمای تاریخ ایران»، این کتاب دستاورد پژوهشی بزرگ و مستند است که به دست نویسنده و پژوهشگر فرهنگ و تمدن ایران، دکتر هوشنگ طالع انجام گرفته است. کتاب دارای چند بخش است و یک پیشگفتار که در آن دربارۀ چگونگی شکل‌گیری ایران بزرگ: آریانا، ایرانا، ایران، به گونه‌ای کاملا مستند و علمی سخن رفته است.

ادامه مطلب: آشنایی با یک کتاب مهم در زمینه ی شناخت فرمانروایی های ایران

نقدي بر «جهان نماي تاريخ ايران»

ديرگاهي نيست تا کتابي ارزشمند، در زمينه‌ي تاريخ و تمدن ايران، با چاپي
بسيار نفيس، از سوي انتشارات سمرقند روانه‌ي بازار شده است به نام
«جهان‌نماي تاريخ ايران»، اين کتاب دست‌آورد پژوهشي بزرگ و مستند است که به
دست نويسنده و پژوهشگر فرهنگ و تمدن ايران دکتر هوشنگ طالع انجام گرفته
است. کتاب داراي چند بخش است و يک پيش‌گفتار که در آن درباره‌ي چگونگي
شکل‌گيري ايران بزرگ : آريانا، ايرانا، ايران، به گونه‌اي کاملا مستند و
علمي سخن رفته است.

ادامه مطلب: نقدي بر «جهان نماي تاريخ ايران»

پاره‎اي ازكتاب هاي انتشارات سمرقند

ارتش، توان و نيرومندي هوشنگ طالع
مشاعره از ديوان حافظ مقبوله گنجه‎اي
تجاوز عراق، خيانت خودي، حمايت بيگانه هوشنگ طالع..

ادامه مطلب: پاره‎اي ازكتاب هاي انتشارات سمرقند

زیر مجموعه ها