پیدایی ناسیونالیسم ایـران

دکتر هوشنگ طالع

 

ملت به عنوان یک مقوله‌ی تاریخی قائم بالذات، از پیوند  دو عنصر خون و خاک تشکیل می‌گردد. خاک و خون در علم ملت گرایی، به عنوان دو نماد به کار گرفته می‌شوند. هر یک از آن دو بخش، الزام‌هایی را پدید می‌آورند. مجموعه‌ی این الزام‌ها یا « باید»‌ها، راه آینده‌ی یک ملت را تجسم بخشیده و رسالت تاریخی آن ملت را مشخص می‌کند.

مراد از واژه‌ی « خاک »، سرزمینی است که « ملت » در آن زندگی می‌کند. این سرزمین، فرآیند انباشت کوشش‌های نسل‌های گذشته‌ی یک ملت است. از سوی دیگر، « خون»، اشاره به موجودیت انسانی ملت است.

 

ادامه مطلب: پیدایی ناسیونالیسم ایـران

معرفی یک کتاب در باره ی « بحران آرتساخ (قراباغ) »

با فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی ، بحرانی در قفقاز شکل گرفت که در متن های تاریخی و سیاسی ، « بحران قراباغ ( آرتساخ ) نام گرفت . ایساک یونانسیان ، پژوهشگر معاصر برای نشان دادن چگونگی پدیدارشدن این بحران ، با گردآوری مجموعه ای از مقاله های پژوهشگران ارمنی، کتابی پدید آورده است که با نام « مساله ی آرتساخ (قراباغ ) » از سوی انتشارات هزارکرمان منتشر شده است .

در مقاله های آغازین این کتاب خواننده با تاریخ سرزمین آرتساخ ، از دورانی که بخشی از تمدن امپراتوری اورارتو و پس از آن ساتراپی هخامنشی بود ، آشنا می شود و در ادامه ، از چگونگی شکل گیری این بحران و نقش کشور ترکیه در دامن زدن به این بحران ، که  با سندهای بسیار نشان داده شده است ، آگاهی می یابد .

ادامه مطلب: معرفی یک کتاب در باره ی « بحران آرتساخ (قراباغ) »

ملت و فرهنگ ملی

دکتر هوشنگ طالع / برگرفته از کتاب «فرهنگ ملی».

 

رابطه ی ملت با فرهنگ، رابطه‏ ای «سازنده» است به «ساخته». ملت سازنده است و آن چه را می سازد، فرهنگ نام دارد. فرهنگِ هر ملت، نمایانگر اثر وجودی آن ملت است. به گفته ی بهتر، جلوه ی بودن هر ملت، فرهنگ آن ملت است.

ادامه مطلب: ملت و فرهنگ ملی

امین مردمان «بلوچ»

من به واسطه رساله دکترایم که درباره مسائل قومی بود، پس از بازگشت به ایران و آشنایی با کتاب ارزشمند حکایت بلوچ، سخت به دنبال یافتن دکتر زند‌مقدم بودم و شاید باورش سخت باشد که بگویم بالاخره از طریق سامانه 118 توانستم ایشان را بیابم و همین سرمنشایی شد برای آشنایی و دوستی با این مرد بزرگوار.

ادامه مطلب: امین مردمان «بلوچ»

کتاب‌های کوروش شناسی و تاریخ شاهنشاهی هخامنشی در بازار کتاب ایران - 3

                                           

ادامه مطلب: کتاب‌های کوروش شناسی و تاریخ شاهنشاهی هخامنشی در بازار کتاب ایران - 3

کتاب‌های کوروش شناسی و تاریخ شاهنشاهی هخامنشی در بازار کتاب ایران - 2

                                                  

 

ادامه مطلب: کتاب‌های کوروش شناسی و تاریخ شاهنشاهی هخامنشی در بازار کتاب ایران - 2

تألیفات دکتر محمد مصدق

                                                             

دكتر محمد مصدق

از دکتر مصدق، دو پایان‌نامه، پنج کتاب، هفت مقاله و شمار زیادی سخنرانی، خاطره و نامه بر جای مانده است

ادامه مطلب: تألیفات دکتر محمد مصدق

عملیات آژاکس؛ بررسی اسناد CIA درباره کودتای 28 مرداد

 

چاپ سوم کتاب "عملیات آژاکس" با ترجمه ابوالقاسم راه‌چمنی و پژوهش سجاد راعی در شمارگان 3200 نسخه از سوی انتشارات موسسه فرهنگی مطالعات و تحقیقات ابرار معاصر تهران منتشر شد.

 

عمليات آژاكس

 

 

ادامه مطلب: عملیات آژاکس؛ بررسی اسناد CIA درباره کودتای 28 مرداد