درسنامه ی مدیریت و رهبری به زبان سعدی

علی محمد (کاوه) آقاعليخانی

 

از ميان همه ساخته‌ و پرداخته‌های انسان، ادبيات چیز ديگری است. ادبيات با انديشه آغاز می شود، احساس و عاطفه را پرواز می دهد و در نهايت بر‌آن‌ است كه رفتاری خدايی به انسان خداجو بياموزد. اين بيان يعني اين كه ادبيات به گونه ­ای بنيادين به درون آدمی نفوذ مي‌كند و به جان او مي‌نشيند، زوايای پنهان روان را می كاود و به كالبدشكافی جامعه، انسان و انديشه او می پردازد و سپس با زباني شيرين و تاثيرگذار، يافته‌هاي خود را به جويندگان معرفت ارزانی می كند. به زبانی ديگر دوستي با ادبيات و غور در لابلاي امواج واژگان، ما را با جامعه‌شناسی، روانشناسی، خداشناسی، تاريخ، و... آشنا كرده و پيوند می دهد و از اين ديدگاه ادبيات، همه چيز است و با اين نگاه ملتی كه ادبيات ندارد يا توليدات ادبی ش از غنا و كيفيت و استاندارد بايسته و شايسته برخوردار نيستند و يا به ادبيات خود رجوع و توجهی درخور ندارد، هيچ ندارد!

 

ادامه مطلب...

یادگاری که در این گنبد دوار بماند

مرد نشسته و قفس را گذاشته جلویش. مرغ عشق سبز رنگ کنار جفتش توی قفس می‌چرخد. جعبه‌ای پر از پاکت روی قفس است. با صدای تقریبا بلند می‌گوید: «فال... فال... فال حافظ.» می‌ایستم؛ «آقا یه فال بدین.»
دوستم نگاهم می کند و می گوید: «مگه تو به فال اعتقاد داری؟ یعنی فکر می کنی حافظ هزار سال پیش بیکار بوده بنشینه درباره مشکلات امروز تو شعر بگه.» می خندم. پاکت فال را می گیرم سمتش. می گویم: «مساله اعتقاد نیست. این هم یک جور حافظ خواندن است دیگر. چه مشکلی دارد؟» پاکت را می گیرد و باز می کند.

ادامه مطلب...

حافظ زیستی

شاید از بنده که حافظ پژوه پیرسالی هستم و دیر سالی است که (دست کم بیش از 50 سال) درباره حافظ و شعرش قلم زده ام، این انتظار وجود داشته باشد که بگویم چرا چنین است.

ادامه مطلب...

تأثیر حافظ بر محیط ادبی بخارا و شعر نوین تاجیکستان

                                              چو شبنم از نفیر باد میرم                       بود کز قید غم آزاد میرم1
                                             چو من بیمار شعر حافظم کاش                      کنار آب رکناباد میرم
                

 

ادامه مطلب...

شعر حافظ تبلوری از فرهنگ ایرانی و اسلامی - لسان الغیب سرآمد غزلسرایان جهان

شعر حافظ از یک سو ریشه در فرهنگ کهن ایران زمین دارد و از دیگرسو با معارف اصیل اسلامی عجین گشته و شاید یکی از راز‌های ماندگاریش در تاریخ و فرهنگ ایران همین باشد.

ادامه مطلب...

شعر، دانش و زندگی سعدی

گلستان و بوستان ادبیات فارسی، نامی پرشکوه را فریاد می زند. نامی که قرن هاست شکوه فرهنگ، ادب و هنر ایرانی را بر زبان می آورد و جهانیان، نام او را به عظمت یاد می کنند و می ستایند. گلستان و بوستان او چونان شاهنامه؛ چه در گذشته و چه امروز، نقل مکتبخانه ها و مدارس بوده و هست.

ادامه مطلب...

عقل و عقلانیت در اندیشه مولانا در گفتگو با دکتر غلامرضا اعوانی

اشاره: اگر عقلانیت از هر جامعه‌ای رخت بربندد، خشونت و آشفتگی نخستین چیزی است که گریبان آن جامعه را می‌گیرد. عقلانیت، جامعه را آرام می‌سازد و همزمان آن را به تأمل در آسیبها و برآوردن امکانات جدیدی برای پیشرفت و تعالی سوق می‌دهد. در جامعه امروز جهانی عقلانیت یكی از نیازهای مبرم انسانهاست و خوشبختانه تاریخ فرهنگ و اندیشه ایران با وجود فرازونشیب‌های فراوانش، همواره هسته عقلانیت را در خود پرورده و بی‌تردید مولانا یکی از قله‌های استوار دفاع از خردورزی است. گفتگوی زیر در همین زمینه صورت گرفته است. این متن از پایگاه اینترنتی مؤسسه پژوهشی حكمت و فلسفه ایران برگرفته شده است.

ادامه مطلب...

در گرامیداشت اول اردیبهشت، روز بزرگداشت سعدی - سعدی و انسان گرایی جهانی

اول اردیبهشت، روز بزرگداشت سعدی است. نابغه ای که از عالی ترین آبشخورهای فرهنگی ایرانی – اسلامی سیراب شد ووالاترین یادگاران را در عالم معرفت انسانیت به بشریت پیشکش کرد .

ادامه مطلب...

زبان سعدی و پیوند آن با زندگی

سالها پیش از این در شیراز مینوطراز، کنگره‌ای برای بزرگداشت دو گویندۀ نامور شیراز، سعدی و حافظ، انعقاد یافته بود و نویسندۀ این سطور تیز افتخار حضور در آن کنگره را یافت و دو خطابه، یکی دربارۀ شیخ اجل و دومی در خصوص لسان‌الغیب شیراز بدان تقدیم داشت.

ادامه مطلب...

چهره حافظ در آیینه دیوان او

چهره حافظ، زندگی خصوصی و احوال شخصی و خلاصه زندگینامه او (از افسانه‌ها که بگذریم) تقریباً کاملاً ناشناخته مانده است.  شمس‌الدین محمد حافظ شیرازی اوایل قرن هشتم به اغلب احتمال در شیراز به دنیا آمده و در 792ق در همین شهر از دنیا رفته است. روشن‌ترین چیزی که در مورد او می‌دانیم، تقریباً همین است! خود (در بیت چهارم از غزل 428)1 می‌گوید:

ادامه مطلب...