سفیر پاکستان: علامه اقبال لاهوری عشقی سترگ به ایران داشت

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

 

در این بزرگداشت که همچنین با حضور سفرا و دیپلمات‏ هایی از کشورهای ایران، افغانستان، تاجیکستان، آذربایجان، دانمارک، لهستان، الجزایر، برزیل، مکزیک، عمان، صربستان، سریلانکا، یونان و سنگال بر پا شد؛ سرور بختی، رییس موسسه‏ اکو، محمود شالویی، مشاور و مدیرکل حوزه وزارتی فرهنگ و ارشاد اسلامی، رحیم حیات قریشی، سفیر پاکستان، ولید اقبال، نوه‏ علامه اقبال، معین‏ الدین سعیدی، نماینده‏ مردم چابهار در مجلس شورای اسلامی، حکیمه دسترنجی، نویسنده کتاب "اقبال ما" سخن‏رانی کردند.

 

سرور بختی به بهانه‏ روز گرامیداشتِ کتاب و کتابخوانی با قدردانی از حکیمه دست‏رنجی، از کتاب اقبالِ به عنوان تداوم اقبال ‏شناسی و تحقق سخن اقبال که خود را شاعر فردا خوانده، یاد کرد.

محمود شالویی به عنوان نماینده وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی کشورمان با تاکید بر موضوع عشق در شعرهای اقبال، مکتب فلسفی این شاعر فارسی سرای مسلمان را ادامه ی مکتب عطار، سنایی، مولانا، حافظ و سعدی دانست و افزود: فارسی زبان عشق است و عالی ترین مفاهیم در باب عشق به این زبان خوانده شده که کشورهای منطقه نیز با این زبان آشنا هستند و سخن می‏گویند.

رحیم حیات قریشی، سفیر پاکستان نیز در سخنرانی خود اقبال را نماد آزادگی در جهان اسلام طی روزگاری که دچار تفرقه بوده است، خواند و تصریح کرد: علامه اقبال عشقی سترگ به ایران داشت توجه زیادی به شعرهای او نشان داده اند.

در ادامه ولید اقبال، نوه ی علامه طی سخنانی وجه تمایز شعرهای اقبال لاهوری را تبیین عشق عنوان کرد. وی با اشاره به این که پدر بزرگش خلاصه زندگی را عشق می دانسته است، گفت: اقبال لاهوری عشق را آتشی پر فروغ و گرمابخش و همیشه در جریان می دانست.

معین‏الدین سعیدی، نماینده مردم چابهار نیز در این نشست با یادآوری این که بسیاری از شعرشناسان اقبال را بزرگ ترین شاعر پس از جامی می‏نامند، از او به عنوان ایرانی‏ترین شاعر غیرایرانی یاد کرد و گفت: اقبال فیلسوف و اسلام شناسی است که جامعه اسلامی را به خودباوری و بازگشت به خویشتن دعوت کرد.

همچنین با رونمایی از کتاب اقبالِ ما، حکیمه دسترنجی مولف این کتاب به معرفی اثر خود و ضرورت اقبال شناسی در ایران پرداخت. وی خاطر نشان کرد که شعرها و سخن های اقبال حاوی  پیام ها و دیدگاه هایی پیرامون انسان و خداوند و نقد فرهنگ های شرق و غرب است. دسترنجی اقبال را حقیقت جویی خواند که از فلسفه ایرانی تاثیر گرفت و پایه‏ گذار جریان فکری نوینی شد.

در این جشن بین‏ المللی، «گروه موسیقی اقبال» به رهبری استاد خسرو آذربیگ و استاد کیوان ساکت به صورت تک‏نوازی به اجرای قطعاتی برای شرکت کنندگان پرداختند.