‏این دیگر چه سمی بود؟

وحید بهمن

 

فرومایه‌ها چه از جان این آب و خاک‌ می‌خواهید؟

 

۴۶ نماینده مجلس جمع شده و طرحی ارائه کرده‌اند که رسما مجوز غارت آثار باستانی و تاریخی کشور است و خلاصه اش این می‌شود که هر کسی یک فلزیاب بردارد و شروع به حفاری‌های غیر مجاز مکان‌های باستانی کشور بکند و اگر چیزی پیدا کرد، سهم دولت را بدهد و بعد آن اثر را آزادانه بفروشد.

هدیه ای برای دوستان گرانمایه و بزرگوار

با کلیک بر روی هر کدام از لینک های زیر دیوان شعر آن شاعر را خواهید داشت. خواهشمندم به پاسداشت میراث ادب پارسی و جاری و ساری شدن آن در عروق حیات فرهنگی جامعه، درصورت تمایل در تکثیر و اشتراک گذاری دریغ نورزند.

برای ورود به دیوان هر یک از این مفاخر جهانی کافی است بر روی لینک آن کلیک کنید.

 

حافظ http://ganjoor.net/hafez

خیام http://ganjoor.net/khayyam

سعدی http://ganjoor.net/saadi

فردوسی http://ganjoor.net/ferdousi

مولوی http://ganjoor.net/moulavi

نظامی http://ganjoor.net/nezami

پروین اعتصامی http://ganjoor.net/parvin

ادامه مطلب...

به قامت ایران دُخت

"ایران دُخت" حاصل تلاش بیش از ۲۰۰ نفر از ۳ سال پیش تا به امروز...

 

نقوش این لباس الهام گرفته از مسجد امام اصفهان، نصیرالملک شیراز، نقش جهان، کاخ گلستان، اشعار فارسی، بادگیرهای یزد، بازار کاشان و ... است.

ادامه مطلب...

برگزاری مسابقه نمادین چوگان در میدان امام اصفهان

مسابقه چوگان که از مسابقات قدیمی و تاریخی ایران محسوب می‌شود، به‌صورت نمادین و همزمان با نوروز در میدان امام اصفهان، عصر امروز چهارم فروردین در حال برگزاری است. میدان نقش جهان قدیمی‌ترین و بزرگ‌ترین زمین چوگان دنیا است.

 

چوگان، یک بازی سنتی سوار بر اسب است که در برخی اوقات همراه با موسیقی، نمایش و روایتگری برگزار میشود. در بازی چوگان، دو تیم در مقابل یکدیگر قرار گرفته و هدف، وارد کردن توپ (گوی) توسط یک عصای چوبی (چوگان) در دروازه تیم مقابل می‌باشد.

این بازی غالبا در یک محوطه باز به نام "میدان" انجام می‌شود. بازی دارای چند مرحله (چوکه) است که تعداد آنها در مناطق مختلف، متفاوت است.

 

ادامه مطلب...

انتشار دومین شماره «سمرقند»

دومین شماره فصلنامه «سمرقند» در ۳۰۴ صفحه به نوروز اختصاص یافته است.

 

 فلسفۀ نوروز

ایزدانی که با سال نو به زمین بازمی‌گردند/ دکتر ژاله آموزگار

نوروز و مکالمه فرهنگی عرب و عجم/ دکتر نظام‌الدین زاهدی (سفیر تاجیکستان در تهران)

نوروز، زمان مقدس/ دکتر مهرداد بهار

نوروز و جشن‌های ایرانیان

 

ادامه مطلب...

کارزار درخواست تعطیلی معدن شن و ماسه در حریم کوهی سنگ نگاره های ساسانی برم دلک شیراز را امضا کنید

انفجارهای هراس‌انگیز پی‌در‌پی در معدن شن و ماسه و در حریم کوهی و چشم‌انداز سنگ‌نگاره‌های باستانی نامدار به «بَرم دِلک»، لرزه بر اندام بی‌دفاع یادگارهای ساسانیان در شهرستان شیراز انداخته و آسیب‌های برگشت‌ناپذیری را بر جای گذاشته است. به نحوی که شاهد ایجاد ترک‌ها و تخریب‌های روز‌افزون این نگاره‌های ارزشمند هستیم. از همین روی، ما کنشگران میراث فرهنگی خواستار تعطیلی هرچه زودتر معدن شن و ماسه و کارگاه سنگ‌شکن در حریم کوهی منطقه باستانی برم دلک هستیم.

از آن گذشته این انفجارها امان همسایگان و مردم این کوی و برزن را بریده و خواب آنان را آشفته کرده و آسایش را از آن‌ها ربوده است. صدای هراس‌انگیز هر روزه انفجار در معدن شن و ماسه، مایه آزار و اذیت مردم منطقه بَرم دلک و آبادی‌های پیرامون شده است. برخی از مردم که خانه‌های مسکونی آن‌ها در حریم و نزدیکی کوه «برم دلک» جای دارد، از این موضوع بسیار گلایه‌مند هستند و حتی می‌گویند ترک‌های کوچکی در دیوارهای خانه‌هایشان پدیدار شده است.

ادامه مطلب...

چهل و ششمین شماره وطن یولی منتشر شد

در این شماره از «وطن یولی» می خوانیم:

وقتی کارزار بی‌بی‌سی و العربیه علیه زبان فارسی سبب خیر شد؛

#منوقندفارسی

 

فلسفه روز زبان مادری، پاسداری از زبان ملی

دکترحمید احمدی

 

ادامه مطلب...

کشف محموله بزرگ قاچاق عتیقه در گمرک بازرگان

سخنگوی گمرک خبر داد کامیونی که در پوشش حمل اثاثیه منزل مقادیر زیادی سکه و اجناس عتیقه را حمل می‌کرد توسط گمرک متوقف و حدود ۵۷۰ قلم جنس و سکه عتیقه از داخل آن کشف شد.

یکصد و سی و نهمین (139) نشست انجمن فرهنگی مهرگان برگزار شد

یکصدو سی و نهمین نشست انجمن مهرگان ساعت 17 و 45 دقیقه با هم‌خوانی سرود «‌ای ایران»‌ آغاز گردید. سپس آقای شمس خلخالی مدیر جلسه پس از خوش‌آمدگویی به باشندگان، با خواندن غزلی، نشست را رسمیت بخشیدند.

ادامه مطلب...

کمال، کیمیای تبریز و خجند - هفته فرهنگی تاجیکستان

نشست تبادلات فرهنگی ایران و تاجیکستان با حضور هیئت تاجیکی شامل حاکم ولایت سغد و معاون اول مجلس عالی تاجیکستان، و شاعر سرشناس تاجیکی خانم فرزانه خجندی و سفیر محترم تاجیکستان در ایران و رئیس هیئت مدیره انجمن دوستی ایران و تاجیکستان در روز یکشنبه 25 آبان‌ماه 1393 از ساعت 16 تا 18 در فرهنگسرای اندیشه (خیابان شریعتی، نرسیده به پل سیدخندان) برگزار خواهد شد.

ادامه مطلب...

زیر مجموعه ها