مرد نمکی 4

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

 

برگرفته از آذرپادگان

با آخرین بررسی‌های صورت‌گرفته روی مرد نمکی 4، احتمال می‌رود این جسد متعلق به یک نوجوان باشد. قد به نسبت کوتاه و صورت او که هیچ مویی در آن نروییده، این ادعا را تایید می‌کند.

«‌‌یحیی رحمتی» رییس سازمان میراث فراهنگی و گردشگری استان زنجان، با اعلام این مطلب افزود: عملیات تعیین سن و قدمت، مرد نمکی چهارم، هم‌چنان ادامه دارد و تا چند روز دیگر رقم دقیق آن اعلام می‌شود.

وی ادامه داد: با این حال، شواهد و قراین موجود حاکی از آن است که این مرد نمکی نیز مربوط به دوره‌ای است که دیگر مردان نمکی به آن تعلق دارند. بررسی‌های انجام شده توسط دقیق‌ترین آزمایشگاه‌های دانشگاه آکسفورد، نشان می‌دهد که مردان نمکی متعلق به دوره ساسانی هستند و 1700 سال قدمت دارند.

«‌‌رحمتی» دربارۀ بویی که از چهارمین مرد نمکی به مشام می‌رسد، گفت: طبق آخرین تحقیقات، این بو، متعلق به جسد نیست، بلکه مربوط به محیطی است که جسد در آن قرار داشته است.

وی ادامه داد: به خواست سازمان میراث فراهنگی و گردشگری، کارشناسان متعددی از جسد بازدید و درباره آن تحقیق کرده‌اند. این تحقیقات هم تایید می‌کند که بوی مرد نمکی، متعلق به گوشه‌ای از معدن حمزه‌لو ]در زنجان[ است و اصلا وجود همین بوی خاص در محل، باعث شد تا کاوشگران به محل هدایت شده و جسد چهارمین مرد نمکی را پیدا کنند.

وی ادامه داد: این بو به تدریج رقیق شده و هم‌اکنون تقریبا به مشام نمی‌رسد اما در همین حال «‌‌‌‌‌‌ابوالفضل عالی» مسئول مطالعات مجموعه چهرآباد درباره یافته‌های اخیر درباره مرد نمکی 4 گفت: «‌‌‌‌‌بعد از خاک‌برداری و پاک‌سازی جسد مرد نمکی 4، علاوه بر شناسایی خنجر فلزی که نوک آن سر غلاف بیرون زده است، دو کوزه کوچک سفالی هم پیدا شده که به احتمال متحویات داخل آن روغنی برای روشنایی پیه‌سوز داخل معدن است. البته محتویات کوزه نمونه‌برداری شده است تا ماهیت آن توسط آزمایشگاه مشخص شود.

عالی،به گونۀ لباس و نوع پوشش مرد نمکی و هویدا شدن نوع خاص پوشش این جسد اشاره کرد.

عالی ادامه داد: «‌‌دو حلقه کوچک به گوش‌های مرد نمکی 4 آویخته شده که هنوز جنس آن مشخص نشده است»

به گوش مرد نمکی یک نیز گوشواره‌های طلا آویخته شده و شی‌ء نوک‌تیزی به کمرش بسته بود که به نظر باستان‌شناسان وسیله‌ای برای پاکیزگی و نظافت بوده است.