۵۰ درصد دریای مازندران ( کاسپیان )

هوشنگ طالع

پس از ثبت جزیره‌های تنب‌بزرگ،  تنب‌کوچک و بوموسی ، برای جلوگیری از تضییع حقوق تاریخی ملت ایران در دریای مازندران ( کاسپیان ) ، پنجاه در صد این دریا که بر پایه‌ی ۴ قرارداد معتبر و قانونی ۱۹۲۱ و ۱۹۴۰ (میان ایران و شوروی) و قراردادهای مینسک و آلماتی ( میان میراث‌خواران اتحاد شوروی ) ، متعلق به ایران است،  به ثبت قانونی به نام دولت  برسد !

چهارشنبه ۲۳ شهریور ۱۴۰۱

دهمین همایش ملی و مستقل دریای مازندران / کاسپیان

برابر عهدنامه‌های معتبر 1921 و 1940 نیمی از دریای مازندران / کاسپیان سهم ایران است و بر اساس حقوق مکتسبه در قلمرو عقد لازم و اصل استصحاب در حقوق مدنی ایران و حقوق بین‌الملل و معاهدات مربوط و قانون اساسی؛ هم چنان با امضا یا بدون امضا، ثابت و پابرجاست.

دهمین همایش ملی و مستقل دریای مازندران با حضور گروهی از حقوق‌دانان، پژوهش‌گران و کارشناسان در دفتر حقوقی «برهان» به ریاست وکیل محترم آقای امیرباقر امیرانی، برگزار گردید.

همایش با سخنان دبیر همایش آقای مسعود صفاریان هم‌راه با گزارشی از همایش‌های پیشین و عمده‌ی استدلال‌های ارائه شده، آغاز گردید:

برابر با عهدنامه مودت 1921 میلادی، دولتین معظمتین متعاهدتین مایل به روابط حسن هم‌جواری و برادری بوده با اشتیاق به این‌که ملت ایران مستقل و سعادت‌مند «آزادانه از دارایی خود تصرفات لازمه» بنماید «تمام معاهدات و مقاولات و قراردادهای روسیه تزاری از جمله معاهده‌ی ترکمان‌چای را که حقوق ملت ایران را تضییع می‌نمود» ملغی و ساقط از اعتبار اعلان و دولت شوروی از «سیاست جابرانه» نسبت به ایران به طور قطع صرف‌نظر می‌نماید.

 

ادامه مطلب...

نامه ی سرگشاده به رییس وقت مجلس شورای اسلامی پیرامون دریای مازندران

دکتر هوشنگ طالع

 

جناب آقای دکتر لاریجانی، ریاست محترم مجلس شورای اسلامی

همان گونه که آگاهی دارند، امضای غیرقانونی حسن روحانی رییس جمهوری اسلامی (برخلاف اصل  یکصد و بیست و پنجم ونیز اصل نهم قانون اساسی جمهوری اسلامی)، زیر قرارداد موســوم به «کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزر [مازندران / کاسپیان]» دارای پی‌آمدهای بسیار ناگوار برای حقوق قانونی، مسلم و تاریخی ایران ، بر پایه‌ی دو قرارداد معتبر و قانونی 1921 و 1940 میان دولت شاهنشاهی ایران و اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستــی در دریای مازنــدران (کاسپیان) است:

 

یکم : آوردن نام خداوند بخشنده‌ی مهربان (بسم‌الله الرحمن الرحیم) در آغاز قراردادی که سالب حقوق تاریخی ، قانونی و مسلم ایران در دریای مازندران (کاسپیان) می‌باشد ، زشت‌ترینِ زشت‌کاری ها است.

دولت جمهوری اسلامی در پی آن‌است که با آوردن نام خداوند بخشنده‌ی مهربان (بسم‌الله الرحمن الرحیم ) در آغاز قراردادی که آماج آن ، پایمال کردن حقوق تاریخی ، قانونی و مسلم ایران در دریای مازندران (کاسپیان) می‌باشد ، آن قرارداد را «خدایی» جلوه دهد ؛ در حالی که قرارداد موسوم به « کنوانسیون... »، یک اقدام شیطانی و اهریمنیِ سازمان‌یافته ، علیه منافع مردم و ملت ایران و در راستای تجزیه‌ی کشور است.

 

ادامه مطلب...

بیانیه ی همایش‌های ملی و مستقل دریای مازندران/ کاسپیان

مسعود صفاریان / دبیر همایش‌های ملی و مستقل دریای مازندران (کاسپیان)

 

حقوق بالسویه (50/ 50) دولتین معظمتین متعاهدتین در دریای ایران و شوروی سابق (فدراسیون روسیه و جمهوری‌های قزاقستان، ترکمنستان و آذربایجان)

در عهدنامه‌ی مودت 1921 دولتین معظمتین متعاهدتین مایل به روابط حسنه‌ی هم‌جواری و برادری بوده با اشتیاق به این‌که ملت ایران مستقل و سعادتمند «آزادانه» در دارایی خود تصرفات لازمه نماید تمام معاهدات و مقاولات و قراردادهای روسیه تزاری از جمله معاهده‌ی ترکمان‌چای را که حقوق ملت ایران را تضییع می‌نمود ملغی و ساقط از اعتبار اعلان و دولت شوروی از «سیاست جابرانه» نسبت به ایران به طور قطع صرف نظر می‌نماید. هم‌چنین شوروی تمهیدات با اروپا بر سر استملاک ملل آسیا را نفی و اظهار تنفر و استنکاف خود را از مشارکت در «هر نوع اقدامی» که منجر به تضعیف و محفوظ نماندن « سیادت ایران » بشود اعلان می‌کند و متعهد به انصراف قطعی  از سیاست اقتصادی با «مقاصد صد توسعه» و ترقی ایران شده است.

ادامه مطلب...

پاسخ به انکارکنندگان حقوق دریای کاسپی؛ غیرت به غیر در هیات خانه زاد

سرتیپ بازنشسته سعید ملک زاده، دکترای حقوق و مدرس دانشگاه / روزنامه شرق- ۲۰امرداد ۱۳۹۷

 

پاسخ حقوقی به آنانی که آسمان و ریسمان را به هم می بافند تا حقوق ایران در دریای کاسپی را انکار نمایند و حتی با کمال حیرت در زمین حریف بازی می کنند!!

 

(بخش نخست مقاله)

اول- رژیم حقوقی دریاچه مازندران قبل از به وجود آمدن اتحاد جماهیر شوروی:

سوابق تاریخی نشان می‌دهد که‌ دریاچه مازندران یا «دریای کاسپین» از عهد باستان به ایرانیان تعلق داشته و نام «کاسپین» از نام قوم آریایی کاسپی گرفته شده و پس از تثبیت قلمرو حاکمیت دولت‌های ایران و روس تا امتداد سواحل آن  همواره بین دو کشور مشترک بوده است.

قديمي ترين قراردادي که بين ايران و روسيه منعقد شده و به مسائل درياي مازندران اشاره دارد، مربوط است به سال ۱۷۳۲ ميلادي که مقرر مي‌دارد: «...از دولت ايران انتظار مي رود امکانات خود را به کار گيرد...و کمک کند.»

ادامه مطلب...

رژیم حقوقی دریاچه مازندران

سعید ملک‌زاده، مدرس دانشگاه

 

با تمام تلاشی که در جهت احقاقِ حقِ مسلّمِ ملّت قهرمان و مسلمان ایران و دفاع از منافع ملّی، حیات اقتصادی و تمامیّت ارضی جمهوری اسلامی ایران به عمل آمد، متأسفانه «کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزر» در روز یکشنبه مورخ 21/5/1397 در کشور قزاقستان به امضای مسئولین کشورهای ساحلی رسید و موجبات بهت‌زدگی مردم شریف ایران و شادی و سرور و جشن و پای‌کوبی و ... چهارکشور قائم مقام اتحاد جماهیر شوروی را فراهم آورد.

اکنون امید مردم ایران بعد از خداوند متعال به نمایندگان ملّت است که با یادآوری سوگند و متن قسم‌نامه مندرج در اصل شصت و هفتم قانون اساسی، ودیعه‌ای را  که ملّت به آنان سپرده به عنوان امینی عادل پاسداری نموده و در انجام وظایف وکالت، امانت و تقوی را رعایت کرده و همواره به استقلال و اعتلای کشور و حفظ حقوق ملّت و خدمت به مردم پای‌بند باشند و با عنایت به اصل هفتاد و هفتم قانون اساسی که مقرر می‌دارد: «عهدنامه‌ها، مقاوله‌نامه‌ها، قراردادها و موافقت‌نامه‌های بین‌المللی باید به تصویب مجلس شورای اسلامی برسد» و با توجه به اصل هفتاد و هشتم قانون اساسی مبنی بر این‌که: «هرگونه تغییر در خطوط مرزی ممنوع است مگر اصلاحات جزئی با رعایت مصالح کشور به شرط این‌که یک طرفه نباشد و به استقلال و تمامیّت ارضی  کشور لطمه نزند و به تصویب چهار پنجم مجموع نمایندگان مجلس شورای اسلامی برسد»، رسالت تاریخی و قانونی خود را به انجام برسانند.

 

ادامه مطلب...

حقوق تاریخی دریای مازندران (کاسپین)

دکتر هوشنگ طالع / عبدالله مرادعلی بیگی

 

 

پیش‌گفتار

می‌دانیم که تمام جهانیان دریای شمالی ایران را به نام یکی از کهن‌ترین اقوام ایرانی، یعنی «کاسپی‌ها» که در زمان باستان ساکن کرانه‌های این دریا بودند، «دریای کاسپین» می‌نامند.1 این را نیز می‌دانیم که در طول سده‌های بسیار تا به امروز نام «مازندران» بر این دریا، بیش از هر نام دیگری به گوش فرزندان این سرزمین خوش آهنگ بوده است.

اما این را نمی‌دانیم چرا چند سالی است که تعدادی از نهادهای سیاسی، فرهنگی و آموزشی کشور به هنگام نام بردن از این دریا، به جای نام‌های ایرانی مطرح آن در ایران و جهان، از نام جعلی و مطرود «خزر» استفاده می‌کنند. حال آن‌که در هیچ اثر تاریخی و جغرافیایی که از دوران باستان به دست ما رسیده هرگز از این دریا با نام خزر یاد نشده است.

از نوشته‌های «هکائتوس میلتی» (Hekataios Milesios)جغرافی نگار یونانی که قبل از هرودوت می‌زیست (کمابیش 480-546 پ.م) پیداست که این دریا به نام «دریای هیرکانی» (دریای گرگان) خوانده می‌شد.2 گویا اول کس از میان مورخان باستان هرودوت بود که در اثر تاریخی خود آن را «دریای کاسپین) ثبت کرد.3

ادامه مطلب...

حقوق تاریخی ایران در دریای مازندران

هوشنگ طالع

 

 سهم كمتر از 50 درصد در حكم تجزيهي ايران است.

برپایه‌ی دو قرارداد 1921(مودت) و 1940( تجارت و بحر پیمایی) میان دولت شاهنشاهی ‌ایران و اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی، نیمی (50 درصد) از دریای ‌مازندران (کاسپیان) در مالکیت ملت و دولت ایران قرار دارد.

 

از آن‌جا که هیچ‌گونه تحدید حدود میان ایران و اتحاد شوروی در دریای ‌مازندران(کاسپیان) به عمل نیامده است، مالکیت مساوی دو طرف در این دریا به‌ گونه‌ی مشاع می‌باشد.

 

ادامه مطلب...

نامه‌ی سرگشاده به رهبر جمهوری اسلامی ایران

حضور حضرت آیت‌‌‌‌‌‌الله خامنه ای رهبر محترم جمهوری اسلامی ایران

هرگونه انصراف از حقوق تاریخی ایران در دریای مازندران، در حکم تجزیه‌ی ایران است

 

برپایه‌ی دو قرارداد 1921( مودت ) و 1940( تجارت و بحر پیمایی) میان دولت شاهنشاهی ‌ایران و اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی، نیمی (50 درصد ) از دریای ‌مازندران ( کاسپیان ) در مالکیت ملت و دولت ایران قرار دارد.

از آن‌جا که هیچ‌گونه تحدید حدود میان ایران و اتحاد شوروی در دریای ‌مازندران( کاسپیان ) به عمل نیامده است، مالکیت مساوی دو طرف در این دریا به‌ گونه‌ی مشاع می‌باشد.

 

ادامه مطلب...

Iran’s Rights in the Caspian

On the basis of the foregoing points it becomes evident that Russia and the newly independent states of the ex- Soviet Union all put together have rights to only 50% of the Caspian Sea. The other 50% belongs to Iran and Iran cannot and must not forego its rights to this 50% that legally belongs to it.

 

ادامه مطلب...