پارسي بودن خليج را به فراموشي نسپاريم

 

پژمان اكبرزاده
در زمستان سال گذشته در پي تغييراتي كه سازمان نشنال جئوگرافيك (National Geographic) در رابطه با نام خليج‌پارس و جزاير سه گانه در نقشه‌هاي اينترنتي خود اعمال كرد. جامعه‌ي ايراني ـ در داخل و خارج ـ با  شتابزدگي، پيروزي خود را در پيكار با اين سازمان جشن گرفت و كار را پايان يافته، پنداشت.

تعدادي از نشريات پرتيراژ كانادايي، هم‌چون روزنامه ونكورسان (Vancouver Sun) نيز به پيروي از دولت خود، خليج پارس را خليج عربي مي‌خوانند و با دلايلي غيرمنطقي در برابر اعتراضات ايرانيان مستقل از سراسر جهان ايستادگي مي‌كنند. جاي بسي تاسف است كه در اين كشور، از سوي جامعه‌ي مهاجر ايراني كه اتفاقا از موقعيت ممتازي نيز برخوردار است جنبش قابل ملاحظه‌اي ديده نمي‌شود.

آخرين بيانيه‌ي وزارت دفاع كانادا كه در آن رسما از نام ساختگي «‌‌خليج عربي» استفاده شده بود، در اسفند سال گذشته انتشار يافت و پس از اعتراض شديد شماري از ايرانيان مقيم داخل و خارج، نام «‌‌خليج پارس» به مقاله وارد شد و «‌‌خليج عربي» در پرانتز جلوي آن قرار گرفت. كاري كه نشنال جئوگرافيك در اطلس 2005 خود انجام داد و آن همه اعتراض را برانگيخت. وزير امور خارجه كانادا، پير استوارت پتيگر و نيز به تازگي زير پوشش «‌‌‌دفاع از حقوق بشر در ايران» با رهبر يكي از احزاب به اصطلاح سازمان‌هاي جدايي‌طلب كه دفتر آن در انگلستان واقع شده، رسما ملاقات كرده است.

حزبي كه در ديدارگاه (وب‌سايت) رسمي خود، خليج پارس را خليج عربي و خوزستان را عربستان مي‌خواند! ... خوزستاني كه در درازاي هشت سال دفاع مقدس، هر آنچه داشت، بي‌درنگ فداي پاسداري از مرزهاي ايران كرد جالب اينجاست كه در چندين بيانيه‌ي اين حزب، از خليج‌پارس اين‌گونه نام برده شده است: «‌‌خليج عربي كه از سوي نژادپرستان ايران، خليج پارس ناميده مي‌شود ...»

اتحاديه اروپا نيز در پي پانزدهمين نشست رسمي خود با شوراي همكاري خليج ]پارس[ در پنج آوريل 2005 شانزده فروردين 1384، به پشتيباني از مواضع غيرقانوني امارات متحده عربي در رابطه با جزاير سه گانه ايراني پرداخته است.

اين پشتيباني، واكنش شديد گروه‌هاي مستقل ايراني را در پي داشت كه از آن جمله بايد به دادنامه‌اي اينترنتي اشاره كرد كه به كوشش دانيال پورخصالي (از هم‌ميهنان مقيم ويرجينيا و عضو سازمان خليج‌پارس) نگاشته شده و بخشي از آن چنين است:

«‌‌‌ ... وزراي مختار اتحاديه‌ي اروپا، بار ديگر از ادعاي غيرقانوني ارضي امارات عربی نسبت به ايران پشتيباني كرده‌اند. اين پشتيباني نامطبوع از امارات متحده‌ي عربي و تاييد اين‌كه دو طرف بايد به مذاكره نشسته و يا اين‌كه مورد را به داوري بين‌المللي منسوب دارند، خود برخلاف قوانين بين‌المللي است. در حقيقت دخالت بي‌جاي اتحاديه‌ي اروپا، يك حركت اهانت‌آميز نسبت به تماميت ارضي ايران است. ما از اين اهانت چشم‌پوشي نخواهيم كرد و بر اين باوريم كه اينگونه دخالت‌هاي بي‌جا از سوي اتحاديه‌ي اروپا، تنها به ايجاد يك اولويت قانوني و توافق عام بين‌المللي از تاييد اين ادعاي بي‌اساس منجر مي‌شود و لذا بايد شديدا محكوم شود ...»

در اين ميان، يك خواننده‌ي ايراني مقيم لس‌آنجلس ترانه‌اي با نام «‌‌دوبي، دوبي»‌كه در حقيقت نه يك ترانه بلكه يك آگهي تبليغاتي براي سفر به امارات متحده عربي‌ را كه ادعاي خاك از ايران دارد، اجرا كرده است.

هم‌چنين در پي نام‌گذاري يك بزرگراه در ايران به نام «‌‌بزرگراه خليج‌فارس» يكي از خيابان‌هاي شهر دوبي نيز به نام «‌‌خيابان خليج عربي» نام‌گذاري شده است.

كمپاني AME-info كه به منبعي اطلاعاتي درباره اخبار بازرگاني خاورميانه بدل شده و تبليغات آن از مشهورترين شبكه‌هاي جهان، هم‌چون سي‌ان‌ان پخش مي‌شود، رسما در تمام متن‌هاي خود از عبارت «‌‌خليج عربي» استفاده مي‌كند.

اعتراضات ايرانيان مستقل به اين كمپاني تاكنون هيچ نتيجه‌اي دربر نداشته است. قدرت اين اعتراضات تنها استدلال علمي و مدارك تاريخي آن‌هاست ولي هنوز از پشتيباني دولتي كه حرف اول را در اين راستا مي‌زند هيچ خبري نيست.