اهمیت زبان فارسی در عصر دهکده جهانی

محمد عجم / برگرفته از همشهری آنلاين

 

در سال‌های اخیر برخي نویسندگان و وبلاگ‌نویسان گمان می‌کنند که دهکده جهانی منجر به نابودی زبان فارسی خواهد شد.

آنها نمی‌خواهند بپذیرند که فارسی تنها یک زبان نیست، بلکه یک فرهنگ و یک تمدن و یک بخش اصلی هویت ایرانی است.

آنها هم‏چنين با کم انصافی  به زبان فارسی و به کوشندگان و زنده نگهداران این زبان می‌تازند و این زبان را نازا، بیاثر و مرده می‏پندارند.

زبان‏های دنیا را 6 هزار دانسته اند. بعضی از این زبان‏ها بسیار به هم شبیه هستند. بنابراین همه زبان‏ها را می‏توان در 20 گروه عمده جای داد. یکی از مهم‏ترین گروه‏های زبانی، هندوایرانی است. که تمامی زبان‏های شبه قاره هند، ایران و اروپایی را در بر می‏گیرد.

 

زبان فارسی را تمام مردم ایران، افغانستان و اکثریت تاجیکستان و ازبکسان می‏دانند. اقلیتی نیز در هند، پاکستان، سین کیانک، قرقیزستان و منطقه اوراسیا و  کشورهای عربی خلیج فارس این زبان را می فهمند. هندی‏ها و پاکستانی‏ها و کردها با کم‏ترین ممارستی می‏توانند فارسی را بفهمند. اكنون یک میلیارد انسان شبه قاره و آسیای میانه، شمارش اعداد فارسی را به دراحتی می‏توانند، بفهمند.

 

ادامه مطلب: اهمیت زبان فارسی در عصر دهکده جهانی

اکو به مناسبت بزرگداشت حافظ میزبان شام دوستی ملت‏ های حوزه ‏نوروز

خبر

نشست شام دوستی با میزبانی موسسه‏ فرهنگی اکو به مناسبت بزرگداشت حافظ‏ شیرازی با حضور سفرای کشورها، حافظ شناسان و شاعران برگزار شد.

مراسم شب شعر دیپلماتیک تحت عنوان «شام دوستی» به میزبانی موسسه‏ فرهنگی اکو به بهانه‏ بزرگداشت روز حافظ‏ شیرازی، غزل‏سرا و عارف بلند آوازه‏ فرهنگ ایران زمین برگزار شد.

ادامه مطلب: اکو به مناسبت بزرگداشت حافظ میزبان شام دوستی ملت‏ های حوزه ‏نوروز

همه عالم تن است و ایران دل / نیست گوینده زین قیاس خجل

 سیدمحمد بهشتی

رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی

از کهن‌ترین اسنادی که به دست‌مان رسیده؛ از نامه تنسر که مربوط به آغاز پادشاهی ساسانی است تا اواسط دوره قاجار، در غالب متون و اشعاری که به نوعی پای ایران به میان آمده است، قدما ایران را دارای موقعیتی ویژه و به تعبیری در زمره معتدل‌ترین اقالیم و «دل عالم» شمرده‌اند.

ادامه مطلب: همه عالم تن است و ایران دل / نیست گوینده زین قیاس خجل

بحرین بزرگ (بحرین کرانه‌ای + گله جزیره)

بحرین را در عصر هخامنشیان به نامِ سرشناس‌ترین بندر آن «گرا» می‌خواندند. از دوران شـاهنشاهی اشکـانی، رفته‏رفته نام «هگـر» جای‌گزین «گرا» شد و در همه‌ی این دوران، به نام هگر خوانده می‌شد. در دوران اشکانیان نیز هماره‌ بحرین بخشی از سرزمین ایران بود. در آغاز دوران ساسانی، بندر نام‌آور «پنیات اردشیر» (بنیاد اردشیر- بتن اردشیر)، در بحرین کرانه‌ای، روبروی گله جزیره (مجمع الجزایر) بحرین ساخته شد. عرب‌ها، هگر را «هجر» و پنیات اردشیر را «خط» می‌خواندند.

ادامه مطلب: بحرین بزرگ (بحرین کرانه‌ای + گله جزیره)

سیاست نابودی اقلیت‌ها در جمهوری آذربایجان

مجتبی برزویی
پس از سقوط اتحاد شوروی، در نتیجه ی سیاستهای ناموفق داخلی و دشمنی همه جانبه ی غرب و سرمایه داری کشورهایی نوبنیاد از جمله جمهوری آذربایجان پا به عرصه نهادند. این کشورها را می‌توان به دو دسته تقسیم نمود: نخست کشورهای حوزه تمدن اورآسیایی و اروپای شرقی مانند فدراسیون روسیه، اوکراین، و کشورهای بالتیک و سپس کشورهای آسیایی و قفقاز که مستمعره‌های پیشین روسیه تزاری بوده و به ناچار از حوزه ی تمدن ایران جدا شده بودند.

ادامه مطلب: سیاست نابودی اقلیت‌ها در جمهوری آذربایجان

معاهدات ننگین گلستان و ترکمانچای باید در گورستان تاریخ دفن شوند

اخیرا شعر بسیار زیبا و دل‌انگیزی لیکن سوزناک از یک شاعر ایرانی آذربایجانی مقیم آران، به نام عبدل جعفراوف شاماخی، شاعر جمهوری آذربایجان به دستم رسید که در آران به دنیا آمده و گویا تبریز و تهران و دیگر شهرهای ایران را ندیده و از اینکه اجدادش دویست سال پیش از میهن اصلی خود ایران جدا شده‌اند، حسرت می‌خورد و آرزو دارد که روزی با الحاق مجدد آن خطه زرخیز غیرتمند به ایران، او نیز به آغوش خواهران و برادران ایرانی خود بازگردد.

ادامه مطلب: معاهدات ننگین گلستان و ترکمانچای باید در گورستان تاریخ دفن شوند

در نشست «یک ملت، سه دولت و ضرورت یک پیوند» مطرح شد: گام نخست، فرهنگستان مشترک

آیا هدف از «یک ملت، سه دولت و ضرورت پیوند»، پیوند میان افغانستان، ایران و تاجیکستان است؟

دقیقاً همین‌طور است. منظور از سه دولت، دولت‌های افغانستان، ایران و تاجیکستان است.

 

ادامه مطلب: در نشست «یک ملت، سه دولت و ضرورت یک پیوند» مطرح شد: گام نخست، فرهنگستان مشترک

ریشه‌های ایرانی شبه‌جزیره (آبخست‌مان) ‌کریمه - تات ها و بیگ‌های تات در کریمه

آلان‌ها (‌ آرا‌ن‌ها / ایران‌ها ) از تیره‌های ایرانی نژادند که در دوران اشکانیان (‌کمابیش یک‌صد سال پیش از میلاد مسیح )، ‌سرمت‌ها (‌سارامات‌ها / سلم‌ها ) را از مصب رود « دن » بیرون راندند.  سپس آلان‌ها، بر سر دست‌یابی برآبخست‌مان کریمه با امپراتوری روم وارد نبرد شدند؛ اما(1) در سالهای 375-370 میلادی ، هون [ خیون ] ها در کرانه‌ی نهر ایدیل ( ولگا ) [ اتل ] به آلان‌ها تاختند و غلبه یافتند.

ادامه مطلب: ریشه‌های ایرانی شبه‌جزیره (آبخست‌مان) ‌کریمه - تات ها و بیگ‌های تات در کریمه

افغانستان: زخم دیروز، درد امروز

 

به دنبال سال‌ها اشغال افغانستان از سوی نیروهای آتلانتیک شمالی (ناتو) به سرکردگی آمریکا اوضاع افغانستان حتا اندکی بدتر از طالبان است.

 

بر پایه آمارهای گوناگون اکثریت مردم این کشور و یا 53 % از کل جمعیت گرسنه است و بیکاری آشکار 45% میباشد.

 

ادامه مطلب: افغانستان: زخم دیروز، درد امروز

بحرین - استاد ادیب برومند

این قصیده را به سال 1328 در شکایت‌گزاری از حسب‌حال جزیره‌ی بحرین سروده‌ام که چندین بار در روزنامه‌های تهران و شهرستان‌ها چاپ شده است.

منم بحرین نفت‌ آلوده دامن
که بر تن آتشم افروخت دشمن
منم ایران‌زمین را زرفشان خاک
منم ایرانیان را پاک مسکن

 

ادامه مطلب: بحرین - استاد ادیب برومند