مغول در این شهر ایرانی شد؛ گشتی در مراغه

محمد مطلق

 

۷۵۰ سال پیش در مجموعه علمی رصدخانه مراغه که دانشگاه و پژوهشگاه بزرگی برای تمام علوم بود، علامه حلی مجتهد بزرگ شیعه و علامه قطب‌الدین شیرازی پزشک و فیلسوف شافعی مذهب و فومن جی و گوش وسین، دو دانشمند بودایی چین و سموال بن یحیا مسیحی مراکشی و… کنار هم می‌نشستند و شیخ اشراق و امام فخر رازی با دو دیدگاه فلسفی، دانشجوی یک کلاس به استادی مجدالدین جیلی بودند.

 

مراغه فقط پایتخت ایلخانی نیست، پایتخت رواداری ایرانیان هم هست. دیروز به چهار برج مدور، کبود، سرخ، غفاریه و مسجد و کلیسا و معبد بودائیان و مهرابه مهرپرستان سر زده‌ام و امروز می‌خواهم به موزه ایلخانی بروم که موزه‌ای ملی است و یک آرامستان قدیمی در بنایی زیبا با معماری دلنشین دوره زندیه که بزرگان بسیاری در آن خفته‌اند.

 

ادامه مطلب: مغول در این شهر ایرانی شد؛ گشتی در مراغه

عمارت بادگیر در کاخ گلستان تهران

عمارت بادگیر که در کاخ گلستان تهران واقع شده‌ است، بین سال‌های ۱۲۲۰ و ۱۲۶۰ به دستور فتحعلی شاه قاجار ساخته شد. مظفرالدین‌شاه قاجار در همین عمارت تاجگذاری کرد.

ریو اردشیر، شهر نویسندگان در ایران باستان

محمود فاضلی بیرجندی

 

نام «ریو اردشیر»، یکی از شهرهایی که اردشیر ساسانی بنا نهاد، در پاره‌ای از منابع جغرافیای تاریخی، از قدیم تا جدید، آمده است.

 

از این شهر به مناسبت تاریخ بنا، آب و هوا، ثمرات و مردمانش یادها شده است. به نوشته مارکوارت، ویرانه های این شهر در نزدیک بوشهر کنونی است. (ایرانشهر در جغرافیای بطلمیوس/ ص 46). فارس نامه ابن بلخی این شهر را «ری شهر» نامیده و نوشته که، شهرکی است بر کنار دریا ، (تصحیح دکتر رستگار فسایی/ ص 353) نزدیک بندر ماهشهر، ماه شهر کنونی که سر حد بهبهان فعلی و خوزستان بوده است. (پانویس ص 273). همو افزوده که «مردم آن جا مصلح باشند و به خویشتن مشغول، و کوفته روزگار و ظلم های متواتر.» (ص 354).

ادامه مطلب: ریو اردشیر، شهر نویسندگان در ایران باستان

گردشگری کوتاه در خوزستان

برگرفته از روزنامه اطلاعات، شماره  25832، چهارشنبه 21  اسفند 1392

 

با گذر از پل اهواز به دور دست‌های این سرزمین زرخیر و تماشایی می‌رویم.شمال و شرق خوزستان را رشته کوه زاگرس، کوهساران افسانه‌ای ایران فرا گرفته است. دامنه‌ها کشتزارانی گسترده و سبز است.

در دل زمستان این جا بهار است. سفره‌ای است پر نعمت. گل‌های بهاری این بوستان‌ها به دست تلاشگران روستایی شکفته می‌شود. از کنار ستیغ‌کوه‌ها و چشم اندازهای بدیع، کهن سرزمین غنی خوزستان ما را در پهنه تاریخ تا6000 سال پیش می‌برد، زمانی که نخست شهرهای پرآوازه گیتی، همچو شهر باستانی شوش بنا می‌شود با فرهنگی که از پرارج‌ترین پدیده‌های زندگی آدمی است. این قدیمی‌ترین پایتخت ایران، بازمانده‌های کاخ آپادانا از زمان داریوش بزرگ.

مبهوت هنر معماری پرشکوه‌این دیار می‌شویم. نخلستان‌های پربار جنوب استان یادآور رشادت‌های دلیر مردان ایران اسلامی است.

تجمیع این موارد همواره استان خوزستان را غیر از منابع غنی و ارزشمند نفت و گاز و آب، در زمره استان‌های ماندگار در ذهن قرار داده است.

در این رابطه معرفی برخی جاذبه‌ها و اماکن تاریخی و تفریحی می‌تواند گامی در جهت قابلیت و ظرفیت‌های استان خوزستان در صنعت گردشگری باشد.

 

اهواز

شهری حدود4000 سال پیش به نام اوکسین در محدوده شهر اهواز کنونی وجود داشت. سوابق تاریخی نشان از تجدید بنای این شهر توسط اردشیر بابکان را می‌دهد.

 

ادامه مطلب: گردشگری کوتاه در خوزستان

اصفهان را بیشتر بشناسیم: منارساربان

دکتر شاهین سپنتا

 بسیاری از آثار تاریخی کشورهای دیگر در بین ایرانیان شناخته شده‌تر از آثار تاریخی ایران است. این سخنی گزاف نیست. برای نمونه بسیاری از ما نام برج کج پیزا را شنیده ایم و علاقه‌مندیم که اگر روزگاری سفری به ایتالیا داشتیم حتما از این اثر تاریخی دیدن کنیم. اما متاسفانه کمتر گردش‌گر ایرانی یا خارجی است که به شهر تاریخی اصفهان سفر کند و برای دیدن «منار ساربان» کوچه‌پس‌کوچه های بافت تاریخی اصفهان را جستجو کند؛ و حتا این اثر منحصر به فرد تاریخی در میان بسیاری از شهروندان اصفهانی نیز به درستی شناخته شده نیست.برج پیزا در شهری به همین نام یکی از جاذبه های گردشگری ایتالیا است که روزانه هزاران نفر از سراسر دنیا به دیدن آن می روند.

ارتفاع برج کج پیزا 55.86 متر از سطح زمین در پایین ترین قسمت و 56.70 متر در بالاترین سمت است. در حال حاضر زاویه انحراف برج پیزا در حدود 3.99 درجه از خط عمود است.

ادامه مطلب: اصفهان را بیشتر بشناسیم: منارساربان

قلعه‏ ی شیخ نصوری

بندر باستانی سیراف در استان بوشهر که در تابلوی راهنمای این قلعه چنین نوشته شده «این قلعه متعلق به خاندان نصوری است که توسط شیخ جبار دوم پدربزرگ شیخ ناصر نصوری در اوایل قاجاریه ساخته شده است. این قلعه دارای گچ‌بری‌های زیبایی بوده است که 18 تابلو بسیار زیبا از مجالس شاهنامه فردوسی نیز در ایوان غربی نقش بسته است. تاریخ احداث قلعه سال (1224 ه.ق.) (برابر با سال 1182 ه.خ.) بوده که تا سال 1356 ه.خ. خانواده نصوری در آن سکونت داشته‌اند»

ادامه مطلب: قلعه‏ ی شیخ نصوری

Christian Assyrians in Iran

Of these three groups the first, the group generally known as Armani by Iranians, is the largest. Armenians were transferred by Safavid kings from Armenia to northwestern Iran and to Isfahan because they were generally skilled craftsmen, and from these two centers they gradually moved to other parts of Iran.

 

ادامه مطلب: Christian Assyrians in Iran

Golestan Palace Iranian works of art and architecture from Safavid era to the present

For many centuries Iran used to be the source of admiration and therefore envy for other peoples who frequently invaded the country to plunder its great wealth. Because of these wars the nation suffered, yet it was enriched through the diversity of its ethnic groups, languages, arts, and culture in general. After all, does not the beauty of life lie in its diversity?

 

ادامه مطلب: Golestan Palace Iranian works of art and architecture from Safavid era to the present

مسجد جامع دهلی و سنگ نوشته‌های مرمری زیبای فارسی آن

مسجد جامع دهلی یا مسجد جهان نما ، از مهمترین مساجد هندوستان و بزرگترین و زیباترین مساجد عالم اسلام تا اواخر قرون بیستم بوده است.ابن بطوطه در سفرنامه خود این مسجد را به عنوان بزرگترین مسجد جهان توصیف واز نوادر روزگار دانسته است و البته نوشته است ۶ منار و شش گنبد دارد.

ادامه مطلب: مسجد جامع دهلی و سنگ نوشته‌های مرمری زیبای فارسی آن

بخش کوتاهی از سفرنامه‌ی سُغد و خوارزم - عجب حس قریبی دارد این شهر!

بخش کوتاهی از سفرنامه‌ی سُغد و خوارزم - عجب حس قریبی دارد این شهر!

 

ادامه مطلب: بخش کوتاهی از سفرنامه‌ی سُغد و خوارزم - عجب حس قریبی دارد این شهر!